Menu Zavrieť

E-BOOK – ponúkame Vám zdarma

5 tipov pre správny výber zdroja tepla

5 užitočných rád

Pri výbere zdroja tepla pre budovu je dôležité myslieť na 5 základných faktorov, ktoré majú vplyv na vybudovanie, náklady a spokojnosť užívania budovy.
+ Základné porovnanie zdrojov tepla pre rodinný dom s energetickou potrebou 75 GJ na 1 rok

Rekuperácia v malom dome alebo byte?

Pri stavbe domu alebo prerábke bytu je dôležité myslieť aj na vetranie týchto priestorov. Novostavby sú už vzduchotesne uzavreté a nedochádza k samovoľnej výmene vzduchu. Vetrať môžme pravidelným otváraním okien alebo automaticky rekuperáciou a šetriť až 50 % nákladov na vykurovanie.

Veľkosť tejto novej vetracej jednotky /680 × 560 × 280 mm/ bola navrhnutá s ohľadom na možnosť vstavania do kuchynských liniek alebo iného malého priestoru.

Ako pracuje tepelné čerpadlo? Princíp práce tepelného čerpadla.

Energia sa v tepelnom čerpadle nespotrebováva na vytváranie tepla, ale na zabezpečovanie prenosu tepla z exteriéru do interiéru a na udržanie cirkulácie v jednotlivých okruhoch.

Pre jednoduchú predstavu si rozdelíme tepelné čerpadlo na tri časti:

  • vonkajší okruh /exteriér/
  • vnútorný okruh tepelného čerpadla
  • a vykurovací okruh /interiér/

Vo všetkých troch okruhoch prebieha cirkulácia média /nemrznúca zmes, chladivo, voda/.

Tepelné čerpadlá – základné rozdelenie

tepelné čerpadlá vzduch – voda / tepelné čerpadlá voda – voda / tepelné čerpadlá zem – voda

Tepelné čerpadlá vzduch – voda využívajú tepelnú energiu obsiahnutú v okolitom vzduchu. Toto úsporné zariadenie je vhodné do stavieb, ktoré nemajú k dispozícii pozemok pre tepelné čerpadlo s plošným kolektorom.

Tepelné čerpadlá voda – voda. Podzemná voda je najvýdatnejším zdrojom tepla. Vďaka konštantnej teplote 7-12 °C počas celého roka je možné dosiahnuť vysoké hodnoty odberu tepla. Riešenie je obzvlášť vhodné pre väčšie budovy v oblastiach s dostatkom spodnej vody.

Tepelné čerpadlá zem – voda. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorom využíva ako zdroj tepla vrstvu zeme v hĺbke cca 1 až 1,2 m pod povrchom, kde je teplota pomerne stabilná po celý rok.