Menu Zavrieť

Stropné chladenie – plošné chladenie

Systém plošného stropného chladenia je tichý, úsporný a nenáročný na údržbu a prevádzku. Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia len o 3 až 4°C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza k veľkému tepelnému šoku.

Stropné chladenie v Rakúsku

Stropné chladenie (veľkoplošné) zaisťuje ideálny tepelný komfort. Veľká plocha chladenia je schopná odbúrať teplo pri malom teplotnom rozdiele a neprináša negatívne podchladenie niektorých častí priestoru. Základom je plošné chladenie stropom, ktoré sa realizuje prostredníctvom chladiacej kvapaliny cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach od spoločnosti REHAU. 

Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia len o 3 až 4 °C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza teda k veľkému tepelnému šoku. Odvádzanie tepla a rozloženie teplôt v miestnosti je rovnomerné, nakoľko účinná chladiaca plocha pokrýva veľkú plochu stropu. stropné chladenieNedochádza k negatívnemu prúdeniu chladného vzduchu ani nežiaducemu víreniu prachu. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu. Stropné chladenie je vhodné pre všetky typy objektov, rodinné domy, byty, polyfunkčné objekty, administratívu aj obchodné priestory. 

Stropné chladenie je možné inštalovať ako:

Sadrokartónové chladiace stropy (v sadrokartónovom podhľade)

Stropné chladenie Rakúsko

V systémových doskách, ktoré sa namontujú namiesto sadrokartónových dosiek, sú zapustené rúrky pripravené na zapojenie do chladiaceho okruhu.

 • voľné plochy možno vyplniť bežnými sadrokartónovými panelmi (v dvoch vrstvách)
 • vhodné na suchú výstavbu, najmä pri dodatočnom budovaní / sanácii
 • povrch panelov je v závislosti od kvality stierky pripravený na maľovanie

Chladiace stropy – podomietkový systém

Pomocou držiakov sú prichytené rúrky chladenia pod stropom a tie sú mokrým procesom skryté do omietky.

 • rýchla, flexibilná a jednoduchá pokládka rúr
 • flexibilné prispôsobenie geometrii priestoru
 • krátka doba nábehu systému
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie

Chladenie v spodnej časti betónového stropu alebo temperovanie betónového jadra

Ide o inštaláciu chladenia do betónového stropu, alebo betónového jadra budovy. Pri temperovanom jadre je betónová časť budov využitá ako zásobník tepla alebo chladu. Uloženie rúrok je nad spodnou armatúrou betónovej platne stropu.

 • akumulácia energie v budove
 • minimálne výkyvy teploty v budove
 • systém je možné inštalovať ako stropné vykurovanie / chladenie

Výhody stropného chladenia

 • tepelná pohoda
 • bez prejavov prievanu
 • nízke investičné náklady
 • nízke ročné náklady
 • šetrí energetické zdroje
 • voľné priestorové usporiadanie interiéru

Nevýhody stropného chladenia

 • pomalší nábeh – stropné chladenie pracuje stabilne a zmena nastavenia sa prejaví neskôr
 • vyššia obstarávacia cena – vyššia obstarávacia cena ako pri klasickej klimatizácii
 • vlhkosť a kondenzácia – pri nesprávne navrhnutom systéme hrozí riziko kondenzácie

Stropný systém plošného chladenia pracuje nehlučne a je celkom skrytý (nevidieť žiadne výparníky).

Veľká plocha chladenia je schopná odbúrať teplo pri malom teplotnom rozdiele a neprináša negatívne podchladenie niektorých častí priestoru. Nepoužíva nútené prúdenie vzduchu. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť a dezinfikovať od baktérií ako klimatizáciu.

Stropné chladenie v Rakúsku

Plošné chladenie vs klimatizácia

Klasická klimatizácia ochladzuje miestnosť prúdom studeného vzduchu – dochádza k podchladzovaniu časti miestnosti a víreniu studeného vzduchu a prachu. Klimatizácia odoberá vlhkosť zo vzduchu a preto ju nie je vhodné používať viac ako 4 hodiny denne. Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie.

Plošné chladenie využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší, než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do mohutného kamenného objektu – príjemný chlad je všade okolo vás. Plošné chladenie je zdravšie, príjemnejšia a jeho prevádzka je úspornejšia. Investičné náklady sú ale vyššie a vybudovať systém plošného chladenia je náročnejšie. Ideálne je inštalovať stropné chladenie pri výstavbe objektu.

Plošné chladenie stropom

Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie ako klimatizácia. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu.

Systém stropného chladenia je tichý, úsporný a nenáročný na údržbu a prevádzku. Prevádzkové náklady sú nižšie aj vďaka uzavretému vodnému okruhu, ktorý je efektívnejší ako vzduch.

Sadrokartónový chladiaci strop (v sadrokartónovom podhľade)

V systémových doskách, ktoré sa namontujú namiesto sadrokartónových dosiek, sú zapustené rúrky pripravené na zapojenie do chladiaceho okruhu. Systém je vhodné použiť pri rekonštrukcii a dodatočnom budovaní (suchá výstavba chladiaceho stropu). Chladiace stropné panely ponúkajú rýchlu montáž a dobrú účinnosť, ale na meter štvorcový vychádzajú pomerne drahšie.
Rez chladiacim sadrokartónovým stropom:

Stropné chladenie sadrokartónom

Stropné vykurovanie – plošné vykurovanie

Používa sa pri budovách s nízkou tepelnou stratou alebo ako doplnkové vykurovanie. Stropné vykurovanie sa neodporúča ako jediný zdroj tepla pri priemerne zateplenej stavbe. Stropné vykurovanie/chladenie využíva ako zdroj tepla a chladu tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje v zime vykurovanie a v lete chladenie.
Pri použití tepelného čerpadla sa automaticky stropné chladenie prepína na vykurovanie a vo vykurovacej sezóne dodáva do priestoru teplo.

Kontaktujte nás a my vám navrhneme najlepšie riešenie pre vašu stavbu.
Naši odborníci vám radi poradia.