Stropné chladenie – plošné chladenie

Stropné chladenie v Rakúsku

Stropné chladenie (veľkoplošné) zaisťuje ideálny tepelný komfort. Veľká plocha chladenia je schopná odbúrať teplo pri malom teplotnom rozdiele a neprináša negatívne podchladenie niektorých častí priestoru. Základom je plošné chladenie stropom, ktoré sa realizuje prostredníctvom chladiacej kvapaliny cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach od spoločnosti REHAU. Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia len o 3 až 4 °C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza teda k veľkému tepelnému šoku. Odvádzanie tepla a rozloženie teplôt v miestnosti je rovnomerné, nakoľko účinná chladiaca plocha pokrýva veľkú plochu stropu. stropné chladenieNedochádza k negatívnemu prúdeniu chladného vzduchu ani nežiaducemu víreniu prachu. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu. Stropné chladenie je vhodné pre všetky typy objektov, rodinné domy, byty, polyfunkčné objekty, administratívu aj obchodné priestory. 

Stropné chladenie je možné inštalovať ako:

  • sadrokartónové chladiace stropy
  • chladiace stropy – podomietkový systém
  • chladenie v spodnej časti betónového stropu
  • temperovanie betónového jadra
stropné chladenie v Rakúsku

Výhody stropného chladenia

  • tepelná pohoda
  • bez prejavov prievanu
  • nízke investičné náklady
  • nízke ročné náklady
  • šetrí energetické zdroje
  • voľné priestorové usporiadanie interiéru

Stropný systém plošného chladenia pracuje nehlučne a je celkom skrytý (nevidieť žiadne výparníky).

Veľká plocha chladenia je schopná odbúrať teplo pri malom teplotnom rozdiele a neprináša negatívne podchladenie niektorých častí priestoru. Nepoužíva nútené prúdenie vzduchu. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť a dezinfikovať od baktérií ako klimatizáciu.

Plošné chladenie vs klimatizácia

Klasická klimatizácia ochladzuje miestnosť prúdom studeného vzduchu – dochádza k podchladzovaniu časti miestnosti a víreniu studeného vzduchu a prachu. Klimatizácia odoberá vlhkosť zo vzduchu a preto ju nie je vhodné používať viac ako 4 hodiny denne. Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie.

Plošné chladenie využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší, než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do mohutného kamenného objektu – príjemný chlad je všade okolo vás. Plošné chladenie je zdravšie, príjemnejšia a jeho prevádzka je úspornejšia. Investičné náklady sú ale vyššie a vybudovať systém plošného chladenia je náročnejšie. Ideálne je inštalovať stropné chladenie pri výstavbe objektu.

Plošné chladenie stropom

Stropné chladenie je zdravšie a účinnejšie ako klimatizácia. Veľká plocha stropného chladenia odoberie teplo z miestnosti aj bez veľkého teplotného rozdielu.

Systém stropného chladenia je tichý, úsporný a nenáročný na údržbu a prevádzku. Prevádzkové náklady sú nižšie aj vďaka uzavretému vodnému okruhu, ktorý je efektívnejší ako vzduch.

Stropné vykurovanie – plošné vykurovanie

Používa sa pri budovách s nízkou tepelnou stratou alebo ako doplnkové vykurovanie. Stropné vykurovanie sa neodporúča ako jediný zdroj tepla pri priemerne zateplenej stavbe. Stropné vykurovanie/chladenie využíva ako zdroj tepla a chladu tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje v zime vykurovanie a v lete chladenie.
Pri použití tepelného čerpadla sa automaticky stropné chladenie prepína na vykurovanie a vo vykurovacej sezóne dodáva do priestoru teplo.

Kontaktujte nás a my vám navrhneme najlepšie riešenie pre vašu stavbu.
Naši odborníci vám radi poradia.