Menu Zavrieť

Stenové vykurovanie / chladenie

Stenové vykurovaniePomocou systému stenového vykurovania môžeme dosiahnuť hygienicky a architektonicky čistý vnútorný priestor. Stenové vykurovanie je príbuzné systému podlahového vykurovania a často sa tieto systémy používajú aj vo vzájomnej kombinácii. Podlahové vykurovanie je ideálne pre dodávanie tepla do miestnosti – kúrenie, stropné chladenie je ideálne na odoberanie tepla – chladenie a stenové kúrenie/chladenie je kombináciou vhodnou na vykurovanie aj chladenie objektu.

S nízkymi povrchovými teplotami a rovnomerným rozdelením teploty vykurujú stenové systémy príjemným sálaním tepla zo steny. Na rozdiel od vykurovania radiátormi  je vytvorená rovnováha vyžarovania tepla medzi osobami a miestnosť ohraničujúcimi plochami. So stenovým kúrením sa dostaví pocit komfortnej teploty už pri nižších teplotách vzduchu v miestnosti. Preto je možné teplotu o 1°C až 2°C znížiť a tak usporiť až 6% energie ročne.

Veľká vykurovacia plocha je výhodou stenového vykurovania

Vďaka veľkej vykurovacej ploche a nízkym vykurovacím teplotám je možné ideálne kombinovať s kondenzačnými plynovými kotlami, tepelnými čerpadlami alebo slnečnými kolektormi.

Stenove vykurovanie a chladenie v Rakusku.

Použitím stenového vykurovania spolu so systémom podlahového vykurovania odpadá použitie iných vykurovacích plôch. To poskytuje priestor v miestnosti. Je však nutné včas naplánovať umiestnenie nábytku, keďže tieto oblasti je nutné pri projektovaní vykurovania zohľadniť.

Stenové vykurovanie – mokrý systém (podomietkový)

stenové kúrenie chladeniePri tomto systéme sa rúrky RAUTHERM S vložia do vodiacej lišty RAUFIX upevnenej na stene. To umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž bez špeciálnych nástrojov. Pred omietnutím sa musí vykurovacia sústava preskúšať na tesnosť, systém sa natlakuje v rozsahu 0,2 MPa až 0,4 MPa a v tomto stave musí vydržať minimálne 24 hodín. Dovolený pokles tlaku je 1/3 pôvodnej hodnoty.
Ak tlaková skúška preukáže pokles tlaku, je potrebné príčinu lokalizovať, opraviť a opätovne systém natlakovať. O vykonaní tlakovej skúšky sa vystavuje protokol. Tlaková skúška je určená na preverenie tesnosti celého systému.
Pre stenové vykurovacie sú vhodné omietkové malty s pojivom: sadra, cement, vápno/cement, alebo výrobcami doporučené výrobky. Omietky pre stenové vykurovacie systémy musia mať dobrú tepelnú vodivosť, ktorá sa dosahuje vysokou objemovou hmotnosťou vo vysušenom stave. Tepelno izolačné omietky alebo ľahčené omietky vzhľadom na horšiu tepelnú vodivosť nie sú na stenové vykurovanie vhodné. Omietka na stenovom vykurovaní sa môže uzavrieť obkladom, až po dôkladnom vysušení a vyzretí, najskôr za 28 dní.
Celková hrúbka omietky je cca 40 mm, vrstva omietky nad rúrkami je 10 mm až 15 mm.  Omietanie steny sa prevádza len pri natlakovanom systéme. Stenové vykurovanie v podomietkovom systéme je použiteľné vo všetkých druhoch budov a na každý účel /základný alebo podporný zdroj tepla/. Rozmery rúrok: RAUTHERM S 14×1,5.

Stenové vykurovanie/chladenie – suchý systém – systém klimatizačných elementov REHAU

Ide o suchý systém stenového vykurovania resp. chladenia. Základom sú sádrovláknité dosky, ktoré sa montujú na drevené, kovové alebo celoplošné konštrukcie. Vďaka prefabrikovaným doskám so zabudovanou rúrkou RAUTHERM S je montáž veľmi rýchla a jednoduchá. Časovo náročné stierkovanie rúrkových kanálikov na doske odpadá, keďže tieto sú vždy umiestnené na jej zadnej strane. Ihneď môžete nanášať tapety, obkladačky, stierky alebo nátery. Systém klimatizačných elementov REHAU je možné použiť ako základný alebo podporný zdroj tepla.

stenove kurenie

Stenové vykurovanie REHAU, elementy 2000 x 625 alebo 1000 x 625

Sadrokartónová doska zosilnená drevenými vláknami (hrúbka 15 mm) s integrovanou rúrkou RAUTHERM S 10,1 x 1,1 usporiadaná do registrov pre suchú výstavbu. Na rýchlu a jednoduchú montáž. Rozostup uloženia rúrky: 45 mm.

Stenové vykurovanie/chladenie realizované suchým spôsobom je montované z prefabrikovaných stenových elementov (sadrokartónové dosky s inštalovanými rúrkami). Vláknami zosilnená sadrokartónová doska s impregnovaným jadrom je nárazuvzdorná a odolná voči ohybu. Stenové elementy neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky a sú pachovo neutrálne. Stenové vykurovanie/chladenie REHAU (suchý spôsob) je sadrokartónová doska s vyfrézovanými drážkami a štandardne vsadenými rúrkami RAUTHERM S 10,1 x 1,1 mm s rozstupom uloženia 45 mm v tvare špirály. Neaktívne časti pohľadových stien je možné uzavrieť bežnými sadrokartónovými doskami s hrúbkou dosky 15 mm. Skosená 45° hrana na pozdĺžnych stranách stenových prvkov umožňuje jednoduché vytvorenie pohľadových stien.

Nie sú vhodné na výrobu protipožiarnych stien s protipožiarnou odolnosťou F30 až F90!

Stenové vykurovanie/chladenie REHAU realizované suchým spôsobom výstavby možno použiť v oblastiach bez alebo s malým zaťažením vlhkosťou. Systém nie je vhodný pre miestnosti triedy vlhkostného zaťaženia II – IV. Do týchto tried patria vlhké priemyselné miestnosti, ako napr. sanitárne miestnosti v reštauračných zariadeniach či vlhkých priestoroch ako sauny a plavárne.

Stenové vykurovanie/chladenie REHAU realizované suchým spôsobom výstavby je určené na vytvorenie obkladov stien a stropov vo vnútri budov. Možná je aj stropná montáž pre výstavbu stropného chladenia a vykurovania.

Stenové kúrenie – výhody:

  • nenarúša vzhľad interiéru
  • nevíri vzduch ani prach
  • relatívna vlhkosť vzduchu je vyššia
  • nízka teplota vody vo vykurovacej sústave
  • eliminuje vlhké steny – nedarí sa plesniam
  • teplovodné systémy sa dajú použiť aj na chladenie

Stenové kúrenie – nevýhody:

  • vyššie investičné náklady
  • riziko poškodenia vykurovania pri vŕtaní do stien
  • prípadný problém sa dá ťažšie odhaliť a odstrániť

Pozrite si naše referencie na stenové vykurovanie: Referencie stenové vykurovanie / chladenie

Poradíme - kúrenie - voda - vzduch.